Albino Luciani: Papież Jan Paweł I
poniedziałek, 03 maj 2010
ImageAlbino Luciani pochodził z Forno di Canale, małej wsi, dziś zwanej Canale d'Agordo. Urodził się 17 października 1912 r. w biednej rodzinie robotniczej, mającej socjalistyczne poglądy. Jego ojciec często wyjeżdżał do Szwajcarii jako robotnik sezonowy. Po ukończeniu seminarium i odbyciu służby wojskowej - 7 lipca 1935 r. przyjął święcenia kapłańskie. Następnie był przez pewien czas wikarym w swej rodzinnej parafii. Jesienią 1937 r. został wicerektorem seminarium w Belluno. Przez dziesięć lat był wykładowcą w tym seminarium; w tym też okresie został mianowany wikariuszem generalnym biskupa w Belluno. W 1947 r. doktoryzował się na Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie. W 1958 r. został biskupem diecezji Vittorio Veneto. Sakry biskupiej udzielił mu papież Jan XXIII. 15 grudnia 1969 r. został patriarchą Wenecji. W latach 1972-75 był wiceprzewodniczącym włoskiej Konferencji Episkopatu, a 5 marca 1973 r. został mianowany kardynałem. Papieżem został w sierpniu 1978 r, niestety jego posługa na Stolicy Piotrowej trwała zaledwie miesiąc.
 
Papież Jan Paweł I (taki imię przybrał kard. Luciani) umarł w samotności we wrześniu 1978. Nagłość śmierci i trudności Watykanu z ceremonią i prawnymi procedurami pogrzebu( takie jak wydawanie prawowitego świadectwa śmierci) wywołały kilka teorii spiskowych.

Niezgodności w sprawozdaniu Watykanu z wydarzeń otaczających śmierć Jana Pawła I  —  niedokładne stwierdzenia, kto znalazł ciało, co Papież czytał tuż przed śmiercią, kiedy został znaleziony i, czy autopsja była przeprowadzona czy nie— wytworzyła aurę tajemniczości otaczającą tą śmierć, w której jak we mgle pojawia się Watykańskiego Bank.

W książce Davida Yallop "W Imieniu Boga", autor przedstawił teorię, według której papież był w "potencjalnym niebezpieczeństwie" z powodu korupcji w Istituto na le Opere Religiose (IOR, Instytutem Religijnych Prac, najpotężniejszej finansowej instytucji Watykanu, zwykle nazywanej Bank Watykański), który posiadał wiele udziałów w Ambrosiano Banco.

Korupcja rzeczywiście miała miejsce( ujawniona ją w 1982 r.), a jej głównymi postaciami byli, Paul Marcinkus oraz Roberto Calvi z Ambrosiano Banco. Calvi był członkiem P2, nielegalnej włoskiej loży masońskiej, która za pośrednictwem  Ambrosiano Banco prała brudne pieniądze. Calvi został znaleziony martwy w Londynie 17 lipca 1982 r.,  tuż przed tym, jak publicznie ujawniono korupcję. Jego śmierć początkowo została orzeczona jako samobójstwo. Jednak okoliczności śmierci wskazywały, że było to raczej niemożliwe. Jako 62 – letni człowiek, bankier był zbyt słaby, żeby wdrapać się na most czy przywiązać linę do dużego przęsła. Zresztą, nawet gdyby to zrobił, musiałby się pobrudzić. Tymczasem nie było na nim żadnych śladów świadczących o wspinaczce. Niedługo po śmierci Calviego z banku wyprowadzono 1,5 mld dolarów. Wieloletnie śledztwo (przeprowadzone na wniosek rodziny Calvi'ego) i przypadek pokazał, że w morderstwo była zamieszana Loża Masońska Propaganda Duo (P2), Cosa Nostra oraz bank Rothschildów w Zurychu, którego dyrektor Jürg Heer osobiście opłacał morderców włoskiego bankiera.

Po opublikowaniu książki, Yallop zgodził się przekazać każdy pens, od sprzedanego egzemplarza książki na organizację dobroczynną wskazaną przez Watykan, jeżeli pozwolą mu przeprowadzić śledztwo w Watykanie. Yallop twierdził, że  kiedy ciało Papieża Jana Pawła I zostało znalezione, w dłoni trzymał kawałek papieru, który później został zniszczony, ponieważ zapisane na nim były nazwiska wysokich członków kurii rzymskiej, którzy mieli brać udział w  licznych aferach  korupcyjnych i praniu brudnych pieniędzy mafii, zarobionych na handlu narkotykami.. Jednym z nazwisk  na liście było przypuszczalnie nazwisko biskupa Paul Marcinkus — który później został wypromowany przez papieża John Paul II i stał sięo trzecią najpotężniejszą osobą w Watykanie, po Papieżu i Sekretarzu Stanu. Żadna z próśb Yallop'a nie zostały przez Watykan spełnione.

Śmierć Papieża w popkulturze.
1.Książka Martina Malachi "Watykan": Chociaż powieść jest oficjalnie uznawana za fikcję literacką, opiera się na współczesnej historii papiestwa. Autor przedstawia teorię, że Papież został zamordowany przez agentów Związku Radzieckiego, ponieważ chciał zerwać z łagodną polityką wobec komunizmu swoich dwóch poprzedników, Jana XXIII i Pawła VI., który potępił jako ateistyczną totalitarną ideologię. Autor uważa, że struktura kościoła została zinfiltrowana przez komunistycznych agentów , którzy dotarli do wysokich i wpływowych stanowisk., jak Jean Jean - Marie Villot, wówczas  Sekretarza Stanu.

2.W swojej książce  „A Thief in the Night”, brytyjski historyk i dziennikarz John Cornwell rewiduje podejrzenia Yallop'a. W swojej teorii morderstwa Yallop wskazuje, że ciało papieża zostało znalezione o godz. 4:30 albo 4:45 a.m., godzinę wcześniejszej niż jest to podane w oficjalnym sprawozdaniu. Opierając się na relacji servisu ANSA, twierdzi że Yallop myli się co do czasu i przedstawi rozkład papieskich apartamentów niezgodnie z prawdą.. Yallop odmówił historykowi  pokazania swoich zapisków dotyczących zeznań siostry Vincenzy.
 
3.Lider brytyjskiej postpunkowej grupy The Fall. napisał,sztukę zatytułowaną "Hej, Luciani", o teorii spiskowej morderstwa, która została wystawiona w Londynie. Kilka piosenek ze sztuki zostało wypuszczonych na rynek jako single zespołu The Fall.
 
4.Film "Papież Musi Umrz" swój tytuł bierze z książki Yallopa. Jeden z wątków filmu: biedny wiejski duchowny staje się  Papieżem- reformatorem, który walczy z korupcją i mafią, której wpływy przenikają do Watykanu - jest parodia kariery Lucianiego, Cały film przypomina raczej komedię, niż tragedę,
 
5."The Last Confession" jest sztuką napisaną przez Rogera Crane. To thriller, który mówi o dramatycznych napięciach, kryzysie wiary i politycznych manewrach wewnątrz Watykanu, otaczających śmierć Jana Pawła I. Sztuka była wystawiana w całej Wielkiej Brytanii.
 
6.W 1990  w filmie Ojciec Chrzestny  III zaprezentowana została historia przedstawiający Società Generale Immobiliare, największe przedsiębiorstwo nieruchomości w świecie, którego akcjonariuszami były Holy See i Watykański Bank zamieszane w przestępczość zorganizowaną, podczas i po śmierć starego papieża. W filmie Papieżem zostaje wybrany fikcyjny kardynał Lamberto, który przyjmuje imię" Pawła I Johna" i tak, jak prawdziwy Jan Paweł I, także tajemniczo umiera.

Aut: Kris
rolnicy.comDziały serwisu