Ksiądz Gabriele Amorth: oficjalny egzorcysta Diecezji Rzymu
niedziela, 04 kwiecień 2010
ImageKsiądz Gabriele Amorth jest włoskim duchownym kościoła rzymskokatolickiego, a także oficjalnym egzorcystą Diecezji Rzymu. Urodził się 1 maja 1925 r.
 
Gabriele Amorth urodził się w Modenie 1 maja 1925 r.. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1954, a oficjalnym egzorcystą został w czerwcu 1986 pod opieką Amantini Candido. Ks. Amorth należy do Stowarzyszenia  św. Pawła -  zgromadzenia założonego przez Jamesa Alberione w 1914.

W 1990  założył Międzynarodowe Stowarzyszenie Egzorcystów. i przewodził mu aż do 2000 r, gdy w wieku 75 lat przeszedł na emeryturę. W tej chwili sprawuje funkcję honorowego przewodniczącego. Ks. Amorth napisał cztery książki poświęcone egzorcyzmom. Nie są one wprawdzie oficjalnymi dokumentami Kościoła katolickiego, gdyż zawierają osobiste przeżycia z okresu posługi jako egzorcysta, stanowiące prawdziwe świadectwo księdza. Ponad to w książkach wykorzystane zostały relacje świadków.

W swoich dziełach ks. Gabriele Amorth odnosi się do oficjalnej nauki kościoła w zakresie Demonologii, główny jednak nacisk położony jest na doświadczenia ks. jako egzorcysty. Książki zawierają zarówno diagnozy jak i sposoby leczenia duchowych problemów. Na temat samego opętania ksiądz pisze tak.: "Opętanie może nastąpić w skutek bluźnierstw, członkostwa w Masonerii,  czy praktykowania spirytystycznych  albo magicznych seansów itp.".

W swoim życiu przeprowadził ponad 50 tys. egzorcyzmów. Potrafił jednego dnia dokonać nawet 10 egzorcyzmów. Dlatego też stał się największym autorytetem w wypędzaniu złego ducha z ciała człowieka. Znane jest jego twierdzenie, że czołowi działacze NASDP – Partii Nazistowskiej byli związani z kultem szatana, a sam Adolf Hitler był opętany przez demona. Fakt ten uprawdopodabniają egzorcyzmy Anneliese Michel , przeprowadzone przez ks. Ernsta Alta. Młoda Niemka była opętana, aż przez sześć demonów, z których jeden był demonem właśnie Hitlera. Jest to dziś dosyć znana historia. Ks. Amorth twierdzi również, że podobna sytuacja dotyczyła Stalina, który podobnie jak Hitler był opętany. Biorąc pod uwagę rozmiar zła, jaki Ci ludzie sprowadzili na świat, demoniczność tych ludzi, dla człowieka wierzącego jest bardzo prawdopodobna.

"Ludzie stracili wiarę, a górę wzięły pogańskie przesądy, magia, satanizm, które otwierają drogę  do obecności demonów."

W wywiadzie udzielonym londyńskiemu Sunday Telegraf, ks. Amorth zaakcentował że "Ludzie powinni wiedzieć co robimy." Dawał do zrozumienia, by egzorcyzmów nie traktować jako średniowieczny anachronizm, lecz jako prawdziwie Bożą broń w walce z Szatanem, który w dzisiejszych czasach coraz skuteczniej potrafi działać, będąc przy tym głęboko ukryty przed ludzką świadomością.

Ks. Amorth był też jednym z głównych głosów, który przestrzegał rodziców przed powieściami „dla dzieci” J. K. Rowling o przygodach młodego maga Harry'ego Pottera. Mówił, że książki te stanowią próbę fałszywego rozróżnienie na czarną i białą magię, kiedy w rzeczywistości takie  rozróżnienia nie istnieją, ponieważ magia zawsze pochodzi od  diabła.
Egzorcysta krytykuje nieskuteczność Nowego Rytuału przeprowadzania egzorcyzmów: „My wszyscy egzorcyści stosując na próbę modlitwę z Nowego Rytuału ad interim, przekonaliśmy się, że jest ona absolutnie nieskuteczna”, „...należy zastanowić się czy w komisjach, które opracowywały Nowy Rytuał zasiadali eksperci egzorcyści...”. Nowy Rytuał zakazuje m.in. odprawiania egzorcyzmów w przypadkach meleficjum (zło wyrządzane innej osobie za pośrednictwem diabła przez rzucenie uroku, przekleństwa, woodoo, złego oka). Według Ojca Amortha najbardziej spotykaną przyczyną opętań i chorób spowodowanych przez demona jest właśnie meleficjum. Ponadto zakonnik zarzucił Kościołowi: „Od trzech stuleci Kościół łaciński, w przeciwieństwie do Kościoła prawosławnego oraz do wielu wyznań protestanckich – niemalże całkowicie zaprzestał wykonywania posługi egzorcyzmów. Istnieje wiele episkopatów, które są pr"Tępa broń.... Skuteczne modlitwy, modlitwy, które istniały od dwunastu wieków, zostały zniesione i  zastąpione przez nowe nieefektywne modlitwy."

Jednymz ulubionych filmów księdza Amortha jest słynny obraz Williama Fredkina  Egzorcysta,  który ukazał skrajną formę opętania przez domona samego ciała człowieka. Media rzadko podają, że przy kręceniu filmu ekspertem czuwającym nad jego stroną merytoryczną był jezuita Thomas Beningann, pełniący posługę egzorcysty, który niejednokrotnie zaznaczał, że tego filmu nie należy traktować jako klasycznego filmu grozy, ale raczej jako wstrząsający dokument.

Aut: Kris
rolnicy.comDziały serwisu